ГАСТРОЛ бр.6, стр.51, година VIII 2001г.

ОЧАРОВАНИЕТО НА ЕДНО ИЗКУСТВО

Дочка Кисьова-Гогова

В творческото амплоа на Таня Калимерова откриваме две посоки - изобразително изкуство и музика. По-ново в натюрела є на творец, пластичното изкуство, заедно с музикалния талант на авторката дават чудесното съчетание на дарбите є и благотворното им взаимно влияние.
Представянето на Таня може да започне и така. В началото бе музиката, а след това и текстилната пластика.
От години тя с успех работи в Италия - в Рим, в областта на оперното пеене и дълго таеното у нея чувство за пластичност, цвят и форма през последните години се излива в истински, стойностни произведения на изкуството. Те са плод на многогодишно натрупване на информация за текстила и преди време са били допълнение към музикалните є занимания. Днес са съществена част от работата є, която е не просто хоби, а професионален усет, придобит с времето от сестра є - художничката Маруся Калимерова, която є предава своите знания, умения и опит през годините и я обучава в областта на художествения текстил. Това професионално отношение към текстила Таня Калимерова придобива и от общуването си преди години с големия български художник Марин Върбанов. От него тя се учи да мисли като текстилец и разбира много от тайните на текстилното изкуство. Работите є не са нещо случайно, а резултат от продължително обмисляне и желание за изява на възможностите не само в областта на музиката. Всичко това не би имало значение, ако го нямаше таланта. Таня Калимерова го притежава. Тя създава малките си текстилни творби сякаш на един дъх и ги изгражда с вродено чувство за композиция и цвят, като използва асоциацията и подсъзнателното, за да внуши различни усещания - за даден град, сезон или празник ("Несебър", "Есен", "Великден")
. Светът от образи, който създава, е богат и разнообразен - от арфата на Орфей до спомените от Пиза, от музикалния образ ("Музика") до този на зодиакалните знаци ("Рак", "Стрелец", "Дева", "Овен"), от елегантността, през прозрачността до възпоминанието - все трудни за представяне понятия, за които тя създава реални образни възприятия. Чрез цвета Таня Калимерова постига внушения, които трудно могат да се реализират чрез друго изразно средство. Цветът на текстилната нишка в нейните произведения има силата на музикално украшение, което звучи в точно определен момент ("От хаоса към безкрая", "Геометрия", "Лъчи от Изтока"). Чрез него тя изразява чувството си за образа, който пресъздава, и сътворява нова реалност, магична и очарователна.
Усетът при използване и комбиниране на различни видове текстилни материи (коприна, вълна, памук, рексор) е важен. У Таня Калимерова той личи на пръв поглед. Взаимодействието на текстила с други материали при нея е от съществено значение. В повечето свои работи тя използва мрамора като постамент или част от композицията, а различни видове необработени камъни, взети направо от природата, много често са акценти в творбите ("Антиколи", "Близнаци", "Кутия със спомени", "Козирог"). Включването на метал и медна жица в някои творби ("Шанел", "Японски ветрила", "Водолей", "Па дьо дьо") допълва възможностите за пластичен изказ и доказва умението на авторката да съчетава различните материали по ефектен начин и майсторски да сътворява образа.
"Вълшебната пръчица на XXI век" със своята елегантност, изящни пропорции и изискана форма показва артистичния път на художничката в настоящия век, олицетворява нейните творчески възможности и силата є в едно изкуство, което тя открива за себе си и за публиката във време на житейска и творческа зрелост.
Разностранното си дарование в областта на музиката и изобразителното изкуство Таня Калимерова представя както в Италия, където живее повече от двадесет години, така и в България. Свои творби тя показва на международни изложби и в други страни на света - Испания, Германия, САЩ, Франция. Работите є са притежание на частни колекции и галерии не само в тези страни, а и в Австрия, Белгия, и разбира се, у нас - в България. През 2001 година бе приета за член на Съюза на българските художници. Въпреки участието є в много други творчески организации по света, това, че в родината є я признават, за нея бе най-голямата награда.
Преди година и половина Таня Калимерова представи на изложба в Рим нестандартното си мислене и идеи, като показа бижута и малки пластики от италианска "паста" (изделия от макарони). Тези работи се приемат с възхищение и възторг, предизвикани от умението на авторката да съчетае оригинално текстила с един съвсем нетрадиционен материал. В последно време тази насока в текстилното изкуство - за комбинирането на текстил с различни нетекстилни материали, намери израз в произведенията на много автори у нас, но Таня е първа в опита си с тази "вкусна" материя. Досега тя е сътворила много бижута и повече от четиридесет пластични работи, част от които през септември тази година представи на изложба на фестивала на изкуствата и кулинарията "Густа Минори" в италианското крайморско градче Минори.
Произведенията на Таня сякаш носят в себе си магията на празника - хубавия, истинския, какъвто е Рождество Христово. Този светъл празник винаги чакаме с надежда и вяра. Своята вяра и надежда с изкуството си ни предава и Таня Калимерова. Очарованието на това изкуство е истинско като вълшебството и тайнството на Коледа.