ГРАДОВЕ бр.1, стр.24, година VIII 2002г.

Осло - най-северната столица

Здравка НАЙДЕНОВА, специално за сп. “ЕВРОПА 2001”


През 2000 година столицата на Норвегия отпразнува първото си хилядолетие. Днес градът наброява 500 000 жители. В сравнение с други столици той има сравнително скромни размери, но е прочут с разнообразието и контрастите си. Населението, съставено от хора от различни култури и националности, богатата архитектура и прекрасната природа му придават уникална привлекателност.
Осло непрекъснато се развива. Центърът му дава възможност за организиране на най-различни прояви, сред които могат да се отбележат церемонията по връчването на Нобеловата награда за мир, която се провежда в Кметството, ски-бяганията на хълма "Холменколен'', известни далеч отвъд границите на страната, както и "Норвежката купа'' - най-голямото футболно състезание за младежи от 10- до 18-годишна възраст.
През последните години Осло се развива като туристически и конгресен център. Многобройните хотели, ресторанти, културните прояви и предлаганите развлечения му позволяват да съперничи на другите европейски столици. Разходката по бул. "Карл Йохан" сама по себе си е едно страхотно преживяване. Той тръгва от кралския дворец и стига до централната гара. По протежението му са разположени Парламентът, Националният театър и Националната художествена галерия.

Малко история

През VIII век в дъното на Християнския залив се установява малка общност, която преживява бърз подем по времето на викингите: земеделие, търговия и корабостроене са основните є занимания. В това отношение Осло носи достойно своето название "Столица на викингите".
Легендата разказва, че Осло е основан от крал Харалд Хардраде (Строгия) към 1050 г. Най-новите археологически разкопки свидетелстват за наличие на град още през 1000 г. Минепактен (Паркът на руините) крие множество свидетелства и останки от първоначалния град. Историята на Осло е едновременно интересна и трагична.
Населението на града било наполовина покосено от чумата през 1348 г. "Черната смърт" имала политически последствия за Норвегия, която скоро станала провинция на Дания. Тогава столица на страната е Копенхаген. Осло е силно засегнат и от реформата през 1537 г.: религиозни конфликти, отделяне на католическата църква, установяване на държавна лютеранска църква. Множество руини на църкви и манастири свидетелстват за този процес.
През 1624 г. пожар, приписан на четирима магьосници, изпепелява града. Крал Кристиан IV от обединеното кралство Дания и Норвегия решава да изостави т. нар. днес "стар град" и да построи изцяло нов, защитен от укрепленията на крепостта "Акершус".
През 1624 г. новият град получава името Християния. През 1824 г. се сключва уния между Норвегия и Швеция, и в Християния започва силен политически и стопански подем, съпътстван от ускорена урбанизация през целия XIX век. В резултат на тази експанзия Норвегия постига независимост през 1905 г., като разтрогва унията с Швеция. През 1924 г. град Християния чества своята 300-годишнина, а на 1 януари 1925 г. е взето решение за възстановяване на древното му име - Осло.

И малко география

Осло е разположен на 59° 55' северна ширина и 10° 45' източна дължина. Той заема площ от 454 кв. км: 40 острова, 343 езера. 242 кв. км гори и 8 кв. км паркове и спортни съоръжения.

Нещо за климата

Макар и разположен много на север, Осло има учудващо умерен климат през есента и много мек през пролетта и лятото. При нормална зима снегът се задържа от 3 до 5 месеца по околните хълмове. От декември до април снежната покривка е отлична за ски. През май и юни времето може да е топло и слънчево за по-дълги периоди, а понякога може да има и засушаване. По статистически данни Осло е най-слънчевият град на Скандинавския полуостров.

За свободното време

Столицата на Норвегия е отворена към фиорда, носещ нейното име, и е заобиколена от обширни гори. Използването на природните дадености на околностите му за развлекателни дейности на открито е част от традиционната политика на общината. Чрез строги урбанизационни ограничения горите на Осло са опазени в полза на хилядите скиори и туристи, които ги посещават целогодишно. Със своите над 2000 км оградени и подготвени ски-писти, както и многобройните склонове, подходящи за алпийски ски през зимата, Осло е истинско ски-елдорадо.

Осло - градът на
Нобеловата награда за мир

Фондация "Нобел" е учредена от шведския инженер и изобретател Алфред Нобел (1833-1896). През 1895 г. той оставя завещание, приходите от богатството му, възлизащо на 30 млн. крони, да бъдат разделени на пет равни части и дадени "...на тези, които през изтеклата година са направили най-много за човечеството". Членовете на Нобеловия комитет се избират от Норвежкия парламент. Всяка година те определят личността "...работила най-много и най-добре за братството между народите, за премахване или намаляване на действащите армии и за организиране или увеличаване броя на конгресите в защита на мира." От 1905 до 1946 г., с прекъсване само между двете световни войни, церемонията по връчването на Нобеловата награда за мир се е провеждала в Нобеловия институт в Осло. По-късно това става в тържествената аула на Университета в Осло. От 1990 г. тя се провежда в кметството на 10 декември - датата, на която почива Алфред Нобел през 1896 г. в Сан Ремо, Италия.

Най-посещаваните
туристически обекти

Катедралата на Осло е осветена през 1697 г. Дърворезбата на амвона, олтара и фронтона на органа са от същата епоха. Огромните фрески по тавана датират от периода 1936-1950 г., а витражите са дело на Емануел Вигеланд.
Музеят на викингите. В него са изложени оригинални кораби на викинги отпреди 1000 г., както и археологически находки от тяхната епоха - каруци, шейни, множество сечива и други битови предмети.
Музеят "Кон-Тики" разказва за експедициите в тропическите гори на сала "Кон-Тики", за папирусовите лодки "Ра I" и "Ра II'', свързани с името на Тур Хейердал.
Музеят "Фрам". Корабът "Фрам" е построен от норвежкия конструктор Колин Арчър със съвършено гладки форми, заоблени така, че да се повдига и да не бъде смазан от натиска на ледовете. Под командването на полярния изследовател Фритьоф Нансен "Фрам" отплава от Осло на 24 юни 1893 г. Шестнадесет месеца по-късно достига 84° северна ширина и 90° източна дължина. Скоро ледовете започват да притискат кораба. "Ледът ни притиска, пише Фритьоф Нансен, и се трупа около нас като огромна заплашителна стена, висока колкото нашите мачти. Той вдига адски шум и наистина се опитва да стрие "Фрам" на трошички. Но нищо не се случва. Уверени в здравината на кораба, ние изпитваме приятно чувство, като наблюдаваме ужасните сцени." "Фрам" се освобождава от ледовете през юни 1896 г. Експедицията на Нансен ще остане завинаги един от най-красивите полярни подвизи. Тя е не само победа на издръжливостта и енергията, а преди всичко осъществяване на една теоретична концепция, на един замисъл.
Националният музей на народното творчество и традициисвидетелства за вековната норвежка култура - занаяти, древни мебели, дървопреработка, колекции от накити, сребърни изделия, битови костюми. В него се изнасят представления с народни танци. Притежава неоценима колекция от стари къщи от всички райони на Норвегия и една възхитителна дървена църква от XII век.
Паркът "Вигеланд" е дело на скулптора Густав Вигеланд (1869-1943). Той заема 32 хектара площ и в него могат да се видят 212 статуи от гранит, бронз и ковано желязо. Разгърнат е около главна ос, дълга 850 м, която тръгва от главния вход, пресича мост с гранитни перила, минава покрай 58 бронзови фигури и групи, детска площадка и стига до езерото "Фрогнер". Следва "Фонтанът", който първоначално бил крайъгълен камък на парка. Той е украсен с фантастични мотиви, представящи хора и животни. Отстрани могат да се видят по-дребни фигури, вдъхновени от природата, с прецизни и богати детайли. "Фонтанът" е заобиколен от лабиринт с черно-бяла мозайка, разположен върху 1800 кв.м. След три тераси по-нагоре се намира "Монолитът" - гранитна колона, върху която са изваяни 212 фигури с висок релеф. Височината на целия паметник е 17,3 м, а теглото - около 180 тона.
В дъното на главната алея се намира ансамбъл от 200 скулптури, който илюстрира цикъла и емоциите на живота чрез "Колелото на живота". В южната част е разположен Историческият музей на град Осло, представящ хилядолетното развитие на столицата. Там може да се види експозицията "Ние сме дошли от четирите краища на света", мебели и предмети от 1750 до 1900 г., макети на крепостта "Акершус", мултимедийна програма и т. н.
На хълма Холменколен е прочутата ски-шанца. През лятото там се организират концерти и различни игри. Под нея се намира Музеят на ските, който притежава богата колекция, разказваща историята на ските в Норвегия и полярната история на страната. Съвсем наблизо се намират ресторант "Холменколен" и луксозният хотел "Рика", от който се разкрива уникална панорама към града и фиорда.
Средновековният град. Няма друг средновековен норвежки град с толкова ясно изразен антагонизъм между кралската и църковната власт. През ХIII век епископът обитавал северната част на града. Там се намирали епископската катедрала, епископският дворец и манастирите, които днес са известни като "Парк на руините". Кралското имение се намирало в южната част на града.
Квартал "Християния" привлича туристите със своите исторически сгради, уютни кафенета, галерии на изкуството и тесни улички. В него са съхранени множество постройки от ХVII век, формиращи архитектурен ансамбъл, който дава много конкретна представа за града през този период. Там може да се видят "Хосписът на намерените деца" от средата на ХVII в., Музеят на театъра, пазарният площад на Християния, кафенето на художниците "Целзиус", зали с картини на млади художници, Музеят за съвременно изкуство и Борсата, построена през 1824 г. в най-чист стил ампир и с дорийски колони.
Крепостта "Акершлус" е средновековна крепост, построена през 1299 г. и превърната в ренесансов замък през 1592 г.. отбраняван с оръдия. В него е подредена историческа изложба за крепостта. Смяната на кралския караул може да се види в 13,30 ч.
Ботаническата градина е истински оазис в сърцето на Осло. Тя е отворена през цялата година. Алпинеумът, с поток и каскада, показва над 1000 вида горски цветя. Растенията системно се класират по категории и семейства. Алеите с ароматни растения имат надписи и на Брайлова азбука. Флората, пренесена от тропически и умерени области, е изложена в павилиона "Виктория" и оранжерията на палмите. В Ботаническия музей посетителят може да се запознае с колекция от илюстрации на ботаника Дагни Лид.
Осло се радва на голяма известност заради красотата на своите околности, на фиорда, на хълмовете и на буйните си гори. Той се превръща в град, който предлага на туристите и своите жители една истинска континентална нотка.